Polska 11 czerwca – co wydarzyło się tego dnia

Portal TV Republika, kk 11-06-2024, 09:00
Artykuł
PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia odbyła się bitwa pod Hodowem, nazywana polskimi Termopilami; okręt podwodny ORP Orzeł został oficjalnie uznany za stracony; w Gdyni powołano Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej; w trakcie wizyty Edwarda Gierka zawarto umowę o współpracy między PRL i RFN; Alojzy Jarguz jako sędzia główny poprowadził mecz Mistrzostw Świata; 2 tys. trębaczy wykonało Hejnał Mariacki, ustanawiając rekord Guinnessa. Urodzili się m. in. Aleksander Tansman, Bronisław Wildstein, Beata Pawlikowska, Gabriela Muskała, Marek Kolbowicz. Zmarli natomiast: Andrzej Nardelli, Franciszek Niepokólczycki, Maria Czapska, Henryk Kluba, Roman Kłosowski oraz Zbigniew Domino.

1434 – Do Krakowa przywieziono zwłoki zmarłego 1. czerwca w Gródku koło Lwowa Władysława II Jagiełły, króla Polski i najwyższego księcia Litwy.

1510 - Kanonik Fabian z Łężan, działający na zlecenie zakonu krzyżackiego, doniósł kanclerzowi zakonu, że pod nieobecność Mikołaja Kopernika zakradł się do jego mieszkania i przeszukał je, lecz nie odnalazł mapy Warmii i zachodnich Prus Królewskich, którą Kopernik wykonał w związku ze sporami polsko-krzyżackimi, dotyczącymi przebiegu granicy.

1577 - Wojna Rzeczypospolitej z Gdańskiem: wojska króla Stefana Batorego rozpoczęły oblężenie miasta.

1675 - W Jaworowie król Jan III Sobieski zawarł tajny układ z królem Francji Ludwikiem XIV, wymierzony przeciwko elektorowi prusko-brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi.

1694 - Bitwa pod Hodowem, nazywana polskimi Termopilami, podczas której 400-600-osobowy oddział polskich wojsk, w tym husarii, powstrzymał najazd tysięcy Tatarów.

1860 - W Warszawie odbył się pogrzeb Katarzyny Sowińskiej - wdowy po gen. Józefie Sowińskim, poległym w czasie Powstania Listopadowego; pogrzeb przerodził się w wielką manifestację patriotyczną.

1897 - W Łodzi urodził się Aleksander Tansman, kompozytor, pianista.

1905 – Otwarto schronisko na Babiej Górze w Beskidach Zachodnich.

1940 - Okręt podwodny ORP Orzeł został oficjalnie uznany za stracony.

1942 - W odwecie za próbę buntu i ucieczki z obozu Auschwitz-Birkenau w Bunkrze I zostało zamordowanych 300 Polaków pracujących w karnej kompanii.

1943 - Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie „Gęsiówką”.

1944 - W ramach tzw. „akcji odstraszającej” przeprowadzonej przez oddziały leśne AK w Szołomyi koło Lwowa zostało zamordowanych od 9. do kilkudziesięciu Ukraińców i spalonych 55-60 gospodarstw stanowiących 90% zabudowy wsi.

1944 - Początek walki partyzantów sowieckich, AL i AK z niemieckimi oddziałami w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej.

1945 - Rozkaz Naczelnego Dowódcy WP o przeciwdziałaniu zajęciu przez armię czechosłowacką terenów Śląska przejętych przez Polskę w 1938 r.

1945 - Antysemickie rozruchy w Rzeszowie.

1952 - W Olsztynie urodził się Bronisław Wildstein, działacz opozycji antykomunistycznej, dziennikarz, publicysta, pisarz; w 2005 r. upublicznił spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy; prezes TVP w latach 2006-07; od 2016 r. zasiada w Kolegium IPN.

1955 - W miejsce Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni powołano Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej.

1965 - Premiera filmu „Salto” w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

1965 - W Koszalinie urodziła się Beata Pawlikowska, podróżniczka, pisarka, dziennikarka.

1969 - W Kłodzku urodziła się Gabriela Muskała, aktorka, dramatopisarka.

1971 - W Szczecinie urodził się Marek Kolbowicz, wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu (2008), czterokrotny mistrz świata.

1972 - Zmarł Andrzej Nardelli, aktor, piosenkarz.

1974 - W Warszawie zmarł Franciszek Niepokólczycki, pułkownik WP, w czasie II wojny światowej oficer ZWZ-AK; od 1943 r. zastępca komendanta Kierownictwa Dywersji KG AK; w latach 1945-46 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

1976 - W trakcie wizyty Edwarda Gierka podpisano wspólne oświadczenie o rozwoju stosunków między PRL, a RFN oraz umowę o współpracy kulturalnej, 5-letnią umowę o współpracy gospodarczej i szereg innych porozumień.

1978 – Podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Argentynie Alojzy Jarguz jako pierwszy polski sędzia główny poprowadził mecz w turnieju tej rangi (Peru-Iran 4:1).

1981 - W prasie opublikowany został list KC KPZS do KC PZPR.

1981 - W Maisons-Laffitte zmarła Maria Czapska, eseistka, tłumaczka, współredaktorka paryskiej „Kultury”.

1985 - W Berlinie na moście Glienicke Marian Zacharski, agent wywiadu PRL, skazany w 1981 r. w USA na dożywocie za wykradzenie tajemnic przemysłu zbrojeniowego, m.in. systemów radarowych i antyrakiety Patriot, został wymieniony wraz z trzema innymi agentami bloku wschodniego na 24 osoby oskarżone o szpiegostwo na rzecz zachodnich służb specjalnych.

1986 – Polska przegrała z Anglią 0:3 w swym trzecim meczu grupowym podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Meksyku. Mimo porażki Polacy awansowali do kolejnej rundy.

2000 – Na Rynku Głównym w Krakowie około 2 tys. trębaczy wykonało w południe Hejnał Mariacki, ustanawiając rekord Guinnessa.

2005 - W Koninie zmarł Henryk Kluba, reżyser, aktor, producent filmowy, wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej.

2010 - Zmarł Andrzej Piątkowski, szermierz, trener; trzykrotny medalista olimpijski w turnieju drużynowym w szabli, wielokrotny medalista mistrzostw świata.

2018 – W Łodzi zmarł Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny; szczególną popularność przyniosła mu rola Romana Maliniaka w serialu Telewizji Polskiej „Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy.

2019 – Zmarł Zbigniew Domino, prokurator stalinowskiej Prokuratury Wojskowej współodpowiedzialny za zbrodnie na żołnierzach podziemia niepodległościowego, w latach 1973-75 oficer w Głównym Zarządzie Politycznym WP, pisarz. W marcu 2019 r. pion śledczy postawił mu zarzuty „podżegania do bezprawnego pozbawienia wolności”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy