Czy te bardzo popularne wśród turystów wyspy znikną pod wodą?

Portal TV Republika, kk 24-06-2024, 14:45
Artykuł
freepik.com

W ciągu ostatnich czterech dekad woda wokół hiszpańskiego archipelagu Balearów ociepliła się o 1,6 stopni Celsjusza - podał w opublikowanym raporcie zespół naukowców z projektu badawczego Informe Mar Balear.

Autorzy studium z ośrodków naukowych we wspólnocie autonomicznej Balearów sprecyzowali, że od 1982 roku średnia temperatura powierzchni wody u brzegów tego archipelagu wzrosła do 20 st. C. Dokument powstały przy wsparciu hiszpańskiego ministerstwa ekologii i demografii dowodzi, że mierzony od 139 lat poziom wód wokół wysp balearskich podniósł się o 18,5 cm.

Hiszpańscy biolodzy ostrzegają, że popularne wśród turystów Baleary pod koniec tego stulecia wraz z podnoszącym się poziomem wód stracą połowę aktualnego obszaru swoich plaż. Jak zaznaczyli naukowcy, do 2100 roku należy oczekiwać podniesienia się poziomu wód u brzegów Majorki, Minorki, Ibizy oraz innych wysp Balearów o 55,2-76,5 cm.

Dodali, że podnoszący się poziom wody oraz jej systematyczne ocieplanie wpływają negatywnie na populacje powszechnych na Balearach żółwi.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy