Żołnierz AK przekazał muzeum swój aparat fotograficzny. „Razem widzieliśmy niejedno”

Artykuł
Aparat wcześniej należał do niemieckiego żołnierza
Fot. 1944.pl/ Katarzyna Stefanowska

Ryszard Witkowski „Orliński” był żołnierzem NOW i AK. Swoim aparatem fotografował przez cały okres II wojny światowej. 13 października 2021 r. uroczyście przekazał to do Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Za jego pomocą uwiecznił m.in. niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne, działania żołnierzy AK w Milanówku, uchodźców z powstańczej Warszawy oraz zniszczoną po Powstaniu stolicę. Po Powstaniu wykonywał mikrofilmy dla Delegatury Rządu na Kraj; jego Leica stanowiła wówczas część zrzutowego kompletu do robienia powiększeń i pomniejszeń” - przekazało muzeum. 

Fotografie Ryszarda Witkowskiego, wykonane Leicą, znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pan Ryszard Witkowski został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Aparat wcześniej należał do niemieckiego żołnierza. Odkupiła go matka Ryszarda Witkowskiego. Dzięki temu wykonał wiele zdjęć podczas II wojny światowej.

„W 1944 roku uwiecznił exodus ludności cywilnej wypędzanej z Powstańczej Warszawy do pobliskich miejscowości, w tym popowstańcze szpitale przeniesione do Milanówka. Po Powstaniu Warszawskim rozpoczął również służbę dla ewakuowanej ze stolicy Delegatury Rządu RP na Kraj. W jej ramach podjął współpracę z red. Wacławem Żdżarskim »Kozlowskim«, który zdołał wynieść z powstańczej Warszawy zrzutowy zestaw do mikrofilmów, ale nie uratował niezbędnego do niego aparatu. Brakujący sprzęt fotograficzny udostępnił właśnie Ryszard Witkowski »Orliński«, który odtąd przy użyciu zrzutowego zestawu oraz swojego aparatu odczytywał i wykonywał mikrofilmy.” - podało muzeum.

ab6c3a848886b879adadb609ccae9727604e1fill800_670_03

Zimą 1945 roku Witkowski udał się jednym z pierwszych transportów kolejowych do zrujnowanej Warszawy. Wykonał wtedy unikatowe zdjęcia dokumentujące zniszczoną stolicę. Na fotografiach uwiecznił zniszczone kościoły i zabytki oraz leżący na bruku posąg z kolumny króla Zygmunta III Wazy.

W minionych latach Witkowski przekazał do MPW zrzutowy zestaw do wykonywania mikrofilmów, swoje klisze oraz album fotograficzny. Dzięki niemu w Muzeum posiada kompletny sprzęt, którym podczas okupacji wykonywano mikrofilmy: zrzutowy zestaw oraz aparat.

Źródło: 1944.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy