„Zasłużony dla Kultury Polskiej”. MKDNiS uhonorował dowódcę Garnizonu Warszawa

Artykuł
Gen. dywizji Robert Głąb zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1988 r.
Fot. wojsko-polskie.pl

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że prof. Piotr Gliński uhonorował odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dowódcę Garnizonu Warszawa generała dywizji Roberta Głąba w uznaniu jego działalności na rzecz kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego.

Wniosek o uhonorowanie gen. Głąba złożyła dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Wszystko ze względu za wsparcie udzielone teatrowi, kiedy placówka kulturalna została pozbawiona swojej siedziby.

- Chciałbym serdecznie podziękować za Pana przychylność i współpracę z Teatrem Żydowskim, ale również za bardzo dobrą współpracę z Ministerstwem, która miała miejsce przy organizacji uroczystości państwowych związanych z pamięcią o polskim dziedzictwie, także poza granicami kraju - przyznał Piotr Gliński.

- Bardzo serdecznie dziękuję, to honor współpracować z Panem Generałem - dodał.

Gen. Robert Głąb przyznał, że czuje się zaszczycony.

- Panie Premierze, dziękuję za Pana przychylność, za wsparcie i pomoc, których mieliśmy okazję niejednokrotnie doświadczyć, a które bardzo nas poruszyły i często wręcz wzruszyły. Chciałbym również podkreślić, że osoby, z którymi Pan współpracuje na co dzień, są godne słów uznania za to, z jaką wytrwałością starają się przezwyciężyć i rozwiązywać wszystkie problemy. Jestem przekonany, że współpraca Ministerstwa z Garnizonem Warszawa, która tak wspaniale się układa, będzie kontynuowana - podkreślił.

Współpraca Garnizonu Warszawa z teatrem

Uhonorowany podziękował też Gołdzie Tencer.

- Często staramy się pomóc drugiemu człowiekowi wcale nie dlatego, że chcemy być zauważeni. Po prostu kierujemy się sercem. Tym bardziej serdecznie dziękuję za docenienie naszej pomocy - zaznaczył.

Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer przypomniała, że kierowany przez nią teatr od prawie pięciu lat korzysta gościnnie ze sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

- Kiedy 5 lat temu Teatr Żydowski stracił swoją siedzibę, dosłownie został wyrzucony na bruk, wśród pierwszych, którzy nam podali rękę, było właśnie Ministerstwo Kultury, Pan Premier, Pani Minister Zwinogrodzka i Pan Generał. Dziękuję za prawie pięć lat naszej bardzo dobrej współpracy i za to, co Pan zrobił dla kultury polsko-żydowskiej - powiedziała.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zaznaczyło, że gen. dywizji Robert Głąb jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Uhonorowany kwalifikacje zawodowe doskonalił m.in. podczas Kursu Taktyczno-Operacyjnego w Akademii Obrony Narodowej, specjalistycznych kursów wojskowych dotyczących planowania operacyjnego i szkolenia zrealizowanych w szkole NATO w Oberammergau (RFN), w Rydze (Łotwa) oraz kursu z zakresu dowodzenia operacjami powietrznymi (JFACC Commander Course) w CASPOA, Lyon (Francja).

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy