Polska odpowiada na wyrok ws. Poczobuta. To zaboli ludzi dyktatora!

portal tvrepublika.pl 09-02-2023, 13:25
Artykuł
PUL PERVOGO/gov.pl

Ograniczenia obejmą ludzi związanych z reżimem Łukaszenki, a odpowiedzialnych za represje wobec Polaków. - Poleciłem przygotowanie wniosków - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Decyzja ministra to pokłosie sejmowej uchwały w sprawie potępienia wyroku nałożonego na Andrzeja Poczobuta. Ten został skazany na 8 lat pobytu w koloni karnej.

- Wyrok stanowi kulminację trwających od początku 2021 roku represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi - można przeczytać w jednogłośnie podjętej uchwale. Dokument odczytała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

W praktyce chodzi o prześladowanie członków Związku Polaków na Białorusi, likwidację polskich szkół i organizacji kulturalnych, a także profanację polskich miejsc pamięci.

Sankcjami zostanie objęta nie pierwsza, ale kolejna już grupa osób. Będzie to możliwe dzięki przepisom o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa Polski. Na listę trafiają ci, którzy wspierają rosyjską agresję lub są związani z represjami na terenie w Rosji czy Białorusi.

Pierwsza wersja listy powstała wiosną 2022 roku. Są tam zarówno osoby, których pobyt w Polsce jest "niepożądany", jak i firmy, którym zamrożono pieniądze.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy