Ostatnia droga Franciszka Pieczki. Prezydent RP: piękne i niezwykłe życie [wideo]

portal tvrepublika.pl 29-09-2022, 16:11
Artykuł
Telewizja Republika

"126 ról aktorskich, 126 postaci, które zagrał w swoim życiu zawodowym". "A z drugiej strony tylko jedna postać, którą zagrał w życiu. Tylko jeden kochający od wczesnej młodości do ostatniej chwili swojego życia mąż, ojciec córki i syna, dziadek, przyjaciel, zwykły człowiek", powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Pogrzeb artysty miał charakter państwowy. Obecna była też wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka, a także przyjaciele zmarłego, m.in. Zuzanna Łapicka-Olbrychska i Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Olgierd Łukaszewicz.

"Szanowni, przybyli goście, bo można śmiało powiedzieć, że wspaniały i wielki człowiek, którego żegnamy dzisiaj tutaj, w Falenicy - który kilka dni temu przeszedł, jak mówimy my ludzie wierzący, do lepszego życia - powitałby wszystkich, jako gości, nie jako żałobników po 94 latach swojego długiego życia. Pięknego i niezwykłego życia", zwrócił się do uczestników uroczystości pogrzebowych Andrzej Duda.

"Życia, które z całą pewnością powiedzieć można miało dwa oblicza. Jakże różne od siebie, a zarazem jakże pokazujące, kim był. Jak bardzo nietuzinkową postacią był", podkreślił.

"To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, to nie tylko pożegnanie wielkiej postaci polskiej sceny teatralnej i filmowej, przez dziesięciolecia, od lat 50.", wyjaśnił. "To także pożegnanie człowieka, którego życie, z całą pewnością można powiedzieć, było życiem człowieka wzorcowym. Człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom. Człowieka dobrego, a zarazem szlachetnego w wielu tego słowa znaczeniach", podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Cala ceremonia pożegnalna w wersji [wideo] dostępna w oknie poniżej.

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy