MSZ: większość ofiar tragedii w Chorwacji pochodzi z Mazowsza [wideo]

Tomasz Domański 06-08-2022, 13:37
Artykuł
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autokar, który w sobotę uległ wypadkowi, wyruszył z Częstochowy z pielgrzymką do Medziugorje. Wśród uczestników były osoby z okolic Sokołowa Podlaskiego i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. "Pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa.

"Do rannych dotarli już polski konsul i wicekonsul, którzy pojechali na miejsce; z lżej rannymi udało się nawiązać kontakt, ale wiele osób jest ciężko rannych. Prawdopodobnie za kilka godzin", dodał rzecznik MSZ - dotrze na miejsce szersza delegacja m.in. z psychologami pod przewodnictwem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Zobacz też: Prezydent A. Duda: podejmujemy wszelkie możliwe działania aby pomóc naszym rodakom

Jak podkreślił Jasina, w tej chwili polskie władze skupiają się na pomocy i na współpracy z władzami chorwackimi, które się sprawą zajęły.


Na miejscu był m.in. wicepremier i minister spraw wewnętrznych Chorwacji. Dodał, że ze swoimi chorwackimi odpowiednikami rozmawiali już premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. "Szykujemy różne sposoby pomocy dla naszych obywateli, od pomocy na miejscu po pomoc związaną z powrotem do kraju" - zaznaczył rzecznik.

O tym się mówi: Katastrofa polskiego autokaru. Co było przyczyną tragicznego wypadku?

Przypomnijmy, do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec.

Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Według ostatnich informacji zginęło 11 osób, 12 ofiara zmarła w szpitalu, ponad 30 osób zostało rannych.

Takie są fakty: Morawiecki: ofiary wypadku to pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęła śledztwo ws. wypadku w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy