Wozy bojowe Bradley już w drodze na Ukrainę. Znamy szczegóły [wideo]

portal tvrepublika.pl 31-01-2023, 15:00
Artykuł
Army Spc. Jensen Guillory Domena Publiczna via Wikipedia Commons

W ubiegłym tygodniu, z amerykańskiego portu North Charleston w Karolinie Południowej wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley. O tym fakcie poinformowało dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów w ramach pomocy Ukrainie.

"Dostarczając tę pierwszą przesyłkę Bradley Fighting Vehicles, sprawność logistyczna TRANSCOM pozostaje na pełnym widoku", oznajmiła na Twitterze szefowa jednostki, gen. Jacqueline Van Ovost. 

Jak podano w komunikacie, 60 wozów M2A2 odpłynęły z portu w North Charleston w ubiegłym tygodniu i drogą morską zostaną przetransportowane do Europy. Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych.  

"Mamy nadzieję, że to zwiększy ich [Ukraińców] zdolności do czynienia postępów na polu walki i odzyskania utraconych terenów, dzięki sprzętowi, który dorównuje lub przewyższa to, co mają Rosjanie", poinformowała ppłk sił lądowych Rebecca D'Angelo.

W ramach trzech ostatnich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy wartych prawie 6 mld dolarów USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie m.in. 109 wozów Bradley, 90 kołowych transporterów opancerzonych Stryker i 31 czołgów M1A2 Abrams.

Poniżej nagranie, na którym omówiono nieco bardziej szczegółowo specyfikację pojazdów. Polecamy! 

Źródło: PAP, DVIDS

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy