Soboń w Republice: cała Polska ma być wielką strefą inwestycji [wideo]

portal tvrepublika.pl 22-03-2023, 21:33
Telewizja Republika

- Nasza gospodarka pokazała, że podczas szoków zewnętrznych, jest mocna i zdrowa i szybko wraca na swoje właściwe tory. Jest w stanie stabilnie finansować różnego rodzaju zadania państwa, powiedział w środowym programie "W PUNKT", wiceminister finansów Artur Soboń. - Nasza gospodarka nadrabia też zaległości, których nie mieliśmy szans rozwijać w takim tempie jak inne państwa po II wojnie światowej, robimy to skutecznie, potrzebujemy takiego tempa rozwoju, jakie mamy w ostatnich latach, zaznaczył gość Republiki w rozmowie z Adrianem Stankowskim.

Soboń zapytany został również o stan finansów publicznych. Czy bezpieczne są wszystkie programy społeczne realizowane przez rząd, np. 13. i 14. emerytura? Wiceminister w odpowiedzi zapewnił, że wszystkie wskaźniki są stabilne i bezpieczne.

- Mamy przestrzeń do realizacji funkcjonujących już programów i elastyczność do rozwiązań, które będą tego wymagały, zarówno jeśli chodzi o wydatki społeczne, ale w pierwszej kolejności wydatki inwestycyjne i związane z bezpieczeństwem (...) To wszystko, co zaproponowaliśmy Polakom, to wszystko będzie przez nas realizowane, zaznaczył.

Minister został też zapytany o inwestycje strategiczne.

- To są projekty na dużą skalę, często wymagające wielu lat przygotowań, albo rozłożone na lata, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe czy kolejowe. To gigantyczne środki z budżetu państwa. Te kolejowe sięgają 80 mld zł, drogowe 300 mld zł. Do tego dochodzą programy uzupełniające, wielki projekt cywilizacyjny w postaci CPK - wymieniał Soboń. - To wszystko czynniki, które same w sobie są prorozwojowe, ale ich istota polega na podniesieniu poziomu konkurencyjności polskiej gospodarki, mówił.

Soboń podkreślił, że celem jest, by cała Polska była wielką strefą inwestycji, w której powstają nowe miejsca pracy. - I tak się dzieje - dodał. Zaznaczył, że inwestycje coraz częściej realizowane są przez polskie firmy.

Źródło: Telewizja Republika/niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy