Rośnie liczba ofiar w Turcji i Syrii. Caritas Polska uruchamia akcję specjalną [wideo]

Reuters

Do ponad 9,6 tys. wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi, które dotknęło południową Turcję i północną Syrię. To najbardziej śmiertelne trzęsienie ziemi od ponad dekady. Ostatni kataklizm tego typu, w którym zginęło więcej osób miał miejsce w 2011 r. w Japonii. "Zdecydowaliśmy w Caritas Polska, że musimy odpowiedzieć bardzo szybko. Uruchomiliśmy zbiórkę pomocową, wchodząc na stronę caritas.pl, dokonując dobrowolnej wpłaty, lub wysyłając charytatywne SMS-y o treści "POMOC" pod numer 72052", powiedział dziś w Republice rzecznik organizacji Maciej Dubicki.

W Turcji liczba zabitych wzrosła do 7108; rannych jest ponad 40 tys. Trwa akcja ratunkowa w której bierze udział blisko 100 tys. osób, z czego ponad 5 tys. z zagranicy - przekazała w środę turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD).

Na terenach Syrii kontrolowanych przez reżim w Damaszku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1250, rannych jest ponad 2 tys. osób - przekazały za ministerstwem zdrowia państwowe media w środę.

Na obszarach zajmowanych przez rebeliantów zginęło ponad 1280 osób, ponad 2,6 tys. jest rannych - podała działająca tam organizacja ratunkowa Białe Hełmy.

"My jako Caritas na szczęście i dzięki Bogu jesteśmy w konfederacji Caritas International, to jest konfederacja, w której są zjednoczone narodowe oddziały i na terenie całego świata jest ich ponad 160", zaznaczył gość Ilony Januszewskiej.

"To daje nam wysoki profesjonalizm działania i szybkość reagowania. Nie musimy w czasie wystąpienia takiego kryzysu czy kataklizmu poszukiwać partnera na szybko, który zorganizuje wspólnie z nami pomoc i będzie ją dystrybuował na miejscu", podkreślił w naszej stacji.

 

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy