Premier Morawiecki spotkał się z prezydentem Czech. Co ustalono? [wideo]

Artykuł
twitter.com/@MorawieckiM

"Razem patrzymy w przyszłość i przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi", napisał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem. Przed rozmowami Morawiecki mówił, że "nie jest pewien, czy w naszej tysiącletniej historii był lepszy czas w polsko-czeskich relacjach". Zaznaczył, że Polskę i Czechy łączą wspólne perspektywy i wspólne wyzwania, w tym związane z wojną na Ukrainie. Nagranie ze spotkania możecie zobaczyć w oknie poniżej.

Przebywający od wczoraj w Warszawie prezydent Czech Petr Pavel spotkał się w KPRM z szefem polskiego rządu. Po rozmowach Mateusz Morawiecki ocenił, że było to bardzo dobre spotkanie. "Dobre i ważne dla pogłębiania relacji Polski i Czech oraz rozwoju i bezpieczeństwa w regionie", napisał w mediach społecznościowych. "Razem patrzymy w przyszłość i przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi", dodał.

"Jestem szczęśliwy, że na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie NATO zawsze Czechy i Polska wymieniane są obok siebie. Razem jesteśmy silniejsi, w tym równaniu 1+1=3", mówił premier.

Wyraził również nadzieję na "odnowienie naszej Grupy Wyszehradzkiej". "Myślę, że to będzie też jedna z kwestii, którą będziemy chcieli omówić. (...) Wówczas (na spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej - red.) spotykamy się z naszymi przyjaciółmi, będąc silniejszymi na przyszłość", dodał premier. 

Prezydent Pavel podkreślał z kolei, że jest niezwykle dumny z tego, że może odwiedzić Polskę tuż po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta Czech. "Cieszę się, że jesteśmy wspólnie w sytuacji, w którym mamy moment zwrotny w historii naszych państw, jak i Europy", powiedział.

"Cieszę się, że możemy wspólnie omówić ważne kwestie dla naszego regionu", dodał. Wskazał, że nie chodzi wyłącznie o kwestię wsparcia Ukrainy w obronie przeciwko rosyjskiej agresji, ale także o kwestie dotyczące odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. "Jestem przekonany, że nasze państwa powinny odegrać ważną rolę w przywróceniu Ukrainy na mapę europejskich demokracji", oświadczył zaznaczając, że wlicza tu również wspólne polsko-czeskie wsparcie w procesie akcesyjnym przystąpienia Ukrainy do UE, a później również do NATO.

Prezydent Czech dodał, że widzi również kolejną sposobność dla naszego regionu, tj. rozwój infrastruktury krytycznej i energetycznej, aby nasz region wszedł na wyższy poziom odpowiadający standardom Europy Zachodniej.

Prezydent Czech Petr Pavel przebywa z wizytą w Warszawie od czwartku. Pierwszego dnia spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, a politycy omawiali współpracę gospodarczą, rozbudowę infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej oraz dalsze wsparcie Ukrainy. Prezydent Czech spotkał się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy