Prawie 400 miliardów euro. Na takie straty Rosja naraziła Ukrainę...

Artykuł
Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

383 miliardy euro. Na tyle oszacowane są koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń, spowodowanych przez agresję Rosji od 24 lutego ubiegłego roku. Taką wycenę przeprowadzili wspólnie: ukraiński rząd, Bank Światowy, Komisję Europejską i ONZ.

"Szacunki obejmują (koszty odbudowy ze zniszczeń) za okres jednego roku od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. do pierwszej rocznicy wojny 24 lutego 2023 r. Oczekuje się, że odbudowa rozciągnie się na 10 lat i będzie wymagała zarówno funduszy publicznych, jak i prywatnych", czytamy w komunikacie KE. 

Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi podkreślił, że agresja rosyjska "codziennie zbiera ciężkie żniwo na mieszkańcach Ukrainy i społeczno-gospodarczej strukturze kraju".

"Szybka ocena potrzeb pomoże darczyńcom skierować fundusze do priorytetowych sektorów w terenie. Ważne jest zapewnienie szybkiej odbudowy i podstawowych usług dla ludności, a mianowicie infrastruktury energetycznej, edukacyjnej i zdrowotnej oraz mieszkaniowej. UE będzie nadal wspierać Ukrainę, obecnie kraj kandydujący, przy użyciu wszystkich dostępnych jej narzędzi i instrumentów", zapewnił Varhelyi.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy