Polska 7 kwietnia – co wydarzyło się tego dnia

Portal TV Republika, kk 07-04-2024, 08:00
Artykuł
Krzysztof Klenczon
PAP

Tego dnia Sejm jednomyślnie uchwalił „Ustawę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego”; Sejm uchwalił ustawę o likwidacji analfabetyzmu; Stanisław Skalski skazany został na karę śmierci, zamienioną na dożywocie; zlikwidowano ZOMO; opublikowano testament papieża Jana Pawła II. Urodzili się m. in. Józef Rybak, Bronisław Malinowski, Adolf Dymsza, Andrzej Nardelli, Janusz Anderman, Jerzy Grunwald, Mikołaj Trzaska, Agata Mróz. Zmarli natomiast: Krzysztof Arciszewski, Benedykt Chmielowski, Antoni Radziwiłł, Walerian Czuma, August Zaleski, Krzysztof Klenczon, Wiktor Bater oraz Ludwik Dorn

1507 – Biskup warmiński Łukasz Watzenrode oddaje w opiekę szpital Ducha św. i kaplicę św. Anny zakonowi Antonitów, którzy w roku 1504 przybyli do Fromborka z klasztoru Tempzin w Meklemburgii. Po kilkunastu latach popadli w podejrzenie o herezję i w roku 1519 opuścili Frombork.

1656 - Pod Warką wojska polskie dowodzone przez Stefana Czarnieckiego pokonały armię szwedzką.

1656 - W Arciszewie pod Gdańskiem zmarł Krzysztof Arciszewski, generał artylerii koronnej, arianin; w służbie holenderskiej brał udział w Brazylii w walkach z wojskami portugalskimi i hiszpańskimi, uzyskując w 1638 r. stopień admirała, uczestnik bitew pod Piławcami i Zborowem w czasie powstania Chmielnickiego.

1763 - W Firlejowie zmarł Benedykt Chmielowski, ksiądz, pisarz, autor „Nowych Aten”, pierwszej encyklopedii polskiej, zawierającej słynną definicję konia: „koń jaki jest, każdy widzi”.

1794 - Insurekcja kościuszkowska: Do Krakowa wtoczono 12 rosyjskich armat zdobytych w bitwie pod Racławicami.

1833 - W Berlinie zmarł Antoni Radziwiłł, pruski polityk, wojskowy, kompozytor, pierwszy i jedyny namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

1849 - Jan Gajda zaapelował w odezwie opublikowanej na łamach wychodzącego w Bytomiu polskojęzycznego „Dziennika Górnośląskiego” o utworzenie Ligi Śląskiej dla poparcia narodowości śląskiej.

1861 - Rosyjski oficer podpułkownik Jan Peucker popełnił samobójstwo, nie chcąc strzelać do uczestników patriotycznego pochodu w Warszawie. Pod wpływem tego czynu namiestnik Gorczakow wydał polecenie wycofania wojska do koszar.

1882 - W Delatynie na Ukrainie urodził się Józef Rybak, oficer austriacki, szef Głównego Ośrodka Wywiadowczego w Krakowie; gen. WP, w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca Grupy Operacyjnej 3 Armii; I zastępca Szefa Sztabu Głównego WP (1921-1924), następnie dowódca Okręgu IX w Brześciu nad Bugiem (1924-26) i Inspektor Armii w Warszawie (1926-30).

1884 - W Krakowie urodził się Bronisław Malinowski, antropolog społeczny, etnolog, religioznawca, podróżnik; autor prac „Argonauci Zachodniego Pacyfiku”, „Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji” i „Zwyczaj i zbrodnia w społeczności dzikich”.

1900 - W Warszawie urodził się Adolf Dymsza (właśc. Bagiński), aktor, reżyser, gwiazda polskiego kina i kabaretu; znany z filmów „Antek Policmajster”, „ABC miłości”, „Dodek na froncie”, „Paweł i Gaweł”, „Sportowiec mimo woli”, „Skarb”, „Nikodem Dyzma” i „Cafe pod Minogą”.

1906 - W Nowym Sączu urodził się Artur Eisenbach, historyk, badacz dziejów Żydów polskich, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w latach 1966-1968, pracownik IH PAN.

1922 - Premiera filmu „Chłopi” w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego.

1922 - Zakłady Fablok z Chrzanowa przekazały PKP pierwszy wyprodukowany i częściowo zaprojektowany w Polsce parowóz towarowy serii Tr21 z tendrem 3-osiowym. Maszyny te służyły w PKP do połowy lat siedemdziesiątych.

1933 - Premiera filmu „Jego ekscelencja subiekt” w reżyserii Michała Waszyńskiego.

1935 – NSDAP wygrała ostatnie wybory do Vollkstagu Wolnego Miasta Gdańska.

1937 – W Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie został pochowany Karol Szymanowski.

1938 - Sejm jednomyślnie uchwalił „Ustawę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski”, przewidującą karę do pięciu lat więzienia za uwłaczanie pamięci zmarłego.

1938 - Premiera filmu „Szczęśliwa 13-ka” w reżyserii Mariana Czauskiego.

1940 – Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Adamów i Królewiec na Kielecczyźnie, mordując 83 osoby.

1943 - Niemcy dokonali masowych egzekucji Żydów w gettach w Zbarażu, Trembowli i Skałacie.

1943 - W Warszawie postała Polska Armia Ludowa - konspiracyjna organizacja zbrojna, zrzeszająca lewicowe oddziały zbrojne: Milicję Ludową RPPS, Polską Ludową Akcję Niepodległościową i część oddziałów Komendy Obrońców Polski.

1944 - We wsi Moosberg w dawnym województwie lwowskim w nocy z 6 na 7 kwietnia oddział UPA dokonał mordu na co najmniej 31 Polakach.

1944 – W Pyszówce w dawnym województwie lwowskim w wyniku nocnego napadu oddziału UPA zginęło 52 Polaków.

1944 – W Pawlikówce w dawnym województwie stanisławowskim w dniach 5-7 kwietnia oddział UPA dokonał mordu na 124 Polakach.

1946 - W Londynie ukazał się pierwszy numer „Wiadomości” pod redakcją Mieczysława Grydzewskiego.

1947 - W Mysłowicach urodził się Andrzej Nardelli, aktor, piosenkarz, wystąpił m.in. w filmach „Szkice warszawskie”, „Szklana kula” i „Nie lubię poniedziałku”. Zginął tragicznie w wieku 25 lat topiąc się 11 czerwca 1972 roku w Narwi.

1949 - Sejm uchwalił ustawę o likwidacji analfabetyzmu.

1949 - We Włoszczowie urodził się Janusz Anderman, pisarz, tłumacz, felietonista, autor m.in. książek „Zabawa w głuchy telefon”, „Gra na zwłokę”, „Fotografie” i scenariuszy do filmów „Białe tango”, „Mniejsze zło”.

1950 - Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa, uczestnik Bitwy o Anglię, skazany został przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną na dożywocie; był on oskarżony bezpodstawnie o szpiegostwo, poddany był brutalnemu śledztwu; w 1956 r. uwolniony i zrehabilitowany.

1950 - W Katowicach urodził się Jerzy Grunwald, muzyk, kompozytor, członek zespołów Ślęzanie, Niebieski-Czarni i No To Co.

1956 - Premiera filmu „Sprawa pilota Maresza” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

1962 - W Penley w Wielkiej Brytanii zmarł gen. Walerian Czuma, żołnierz Legionów Polskich, dowódca oddziałów polskich na Syberii (1918-20), generał WP i bohaterski dowódca obrony Warszawy we wrześniu 1939 r.

1966 - W Gdańsku urodził się Mikołaj Trzaska, muzyk, kompozytor, saksofonista, autor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego „Dom Zły”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”.

1972 - W Londynie zmarł August Zaleski, minister spraw zagranicznych II RP (1926-32), prezydent RP na uchodźstwie w latach 1947-72.

1972 - Premiera filmu „Zaraza” w reżyserii Romana Załuskiego.

1981 - Zakończyły się manewry wojskowe „Sojuz 81”.

1981 - W szpitalu w Chicago zmarł Krzysztof Klenczon, kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, Trzy Korony; autor przebojów „Taka jak Ty”, „Historia jednej znajomości”, „Wróćmy nad jeziora”, „Jesień idzie przez park”, „Kwiaty we włosach” i „Port”.

1982 - W Dąbrowie Tarnowskiej urodziła się Agata Mróz, siatkarka, mistrzyni Polski i Hiszpanii, dwukrotna złota medalista mistrzostw Europy; zmarła w 2008.

1989 - Sejm uchwalił „Ustawę o zmianie Konstytucji PRL”, wprowadzającą m.in. zapisy o Senacie, urzędzie prezydenta oraz ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu, a także „Prawo o stowarzyszeniach”.

1989 - Zlikwidowano Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO), zastępując je Oddziałami Prewencji.

1995 - W Warszawie uruchomiono 18-kilometrowy odcinek I linii metra: Kabaty-Politechnika.

1998 - We wsi Sady koło Poznania otwarto fabrykę autobusów MAN.

2005 – W Watykanie opublikowano testament zmarłego 2 kwietnia papieża Jana Pawła II.

2010 – W Katyniu odbyła się pierwsza część obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

2020 – W Warszawie zmarł Wiktor Bater, korespondent polskich mediów w Rosji, laureat nagrody Grand Press w kategorii news za pierwszą informację o rozbiciu się prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, autor książki „Nikt nie spodziewa się rzezi. Notatki korespondenta wojennego” w której opisywał m.in. życie w oblężonym Sarajewie, Bagdadzie pod amerykańską okupacją oraz wydarzenia w Biesłanie w 2004 r.

2022 – W Warszawie zmarł Ludwik Dorn, polityk, działacz Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel Porozumienia Centrum i Prawa i Sprawiedliwości, wiceprezes tej partii w latach 2001–2007. W latach 2005–07 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, a w 2007 r. był marszałkiem Sejmu.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy