Obchody 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – 19 października

Artykuł
Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych
Fot. IPN

W ramach obchodów 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki 19 października o godz. 18.00 w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się msza św. Wierni będą się modlić o kanonizację kapelana Solidarności.

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. W imieniu papieża Benedykta XVI odczytał on akt beatyfikacyjny. W uroczystości uczestniczyło wówczas ok. 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów i 1,6 tys. kapłanów

Proces kanonizacyjny został otwarty 20 września 2014 r. w diecezji Créteil we Francji. Powodem był domniemany cud za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki. Chodzi o uzdrowienie mężczyzny doświadczonego chorobą nowotworową. Proces na etapie diecezjalnym w Créteil zakończył się we wrześniu 2015 r. Dokumenty zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Zgodnie z procedurami najpierw sprawę badają lekarze, którzy mają potwierdzić, że poprawa zdrowia jest niewytłumaczalna z punktu widzenia medycznego i trwała. Następnie komisja teologów musi zatwierdzić przekonanie, że uzdrowienie to dokonało się za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W liturgiczne wspomnienie męczennika, które Kościół wyznaczył na 19 października – dzień jego porwania i męczeńskiej śmierci w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się msza św., podczas której wierni będą modlić się o kanonizację kapelana "Solidarności".

Ksiądz Jerzy Popiełuszko po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy