Kościół szykuje się do obchodów 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Polsce. Ich rocznica to rok 2025!

Portal TV Republika/jb 07-04-2024, 15:45
Artykuł
Canva.com

Archidiecezja Gnieźnieńska przygotowuje się do obchodów przyszłorocznego jubileuszu 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich. Zaplanowano wydarzenia religijne, kulturalne i konferencje naukowe.

W 2025 r. przypada tysiąclecie koronacji w Gnieźnie dwóch pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. Najbardziej prawdopodobna data koronacji Bolesława w katedrze gnieźnieńskiej wskazywana jest przez historyków na dzień 18 kwietnia 1025 roku. Datę tę mają uświetnić w przyszłym roku wydarzenia o charakterze kościelnym i państwowym.

Gnieźnieński Kościół współpracuje przy organizacji obchodów pierwszych królewskich koronacji m.in. z lokalnym samorządem. W planach na przyszły rok są m.in. Zjazd Gnieźnieński, konferencja naukowa poświęcona koronacji Bolesława Chrobrego oraz okolicznościowa wystawa.

Rzecznik archidiecezji ks. Remigiusz Malewicz powiedział, że związane z jubileuszem wydarzenia rozpoczęły się już w tym roku. W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej od lutego organizowane są wykłady poświęcone koronacjom królewskim. Wykłady te potrwają do listopada, a prelekcjom towarzyszą tematyczne wystawy.

W kwietniu 2025 roku Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej będzie gospodarzem wystawy pt. "Gniezno 1025-2025. Kolebka Królestwa". Ponadto będą tam przeprowadzane lekcje muzealne i warsztatowe dla uczniów.

Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowuje się do zorganizowania konferencji naukowej z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

"Chcemy, by centralne uroczystości kościelne odbyły się w bliskości terminu tej koronacji - w łączności z uroczystościami ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, 26-27 kwietnia 2025 roku. Jako archidiecezja zamierzamy promować temat roku jubileuszowego również w działaniach duszpasterskich, katechezach formacyjnych, a także ożywiając kult św. Wojciecha" – powiedział PAP ks. Malewicz.

W związku z 1000-leciem koronacji planowana jest organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Spotkania i rozmowy nad tematem i formą tego wydarzenia trwają od jesieni ub. roku. Zjazd miałby się odbyć we wrześniu 2025 r.

Ks. Malewicz podkreślił, że świętowanie rocznicy koronacji jest okazją do odkrywania na nowo historii Polski, a także roli Gniezna i katedry gnieźnieńskiej.

"Pragniemy, spoglądając na historię, spojrzeć również na nasze "dziś", odczytując duchowe przesłanie tego jubileuszowego roku. Dlatego od tegorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha w przygotowaniach towarzyszyć nam będzie hasło: "Służyć i dać życie. Pielgrzymi nadziei". Hasło to odnosi się do Roku Świętego 2025 i jednocześnie wskazuje na przesłanie 1000-lecia koronacji królewskich. Królowanie w znaczeniu duchowym, biblijnym jest przecież służbą i dawaniem życia, a to z kolei droga do nadziei, do stawania się pielgrzymami nadziei. To przesłanie, którym żył św. Wojciech i wielu innych "pielgrzymów nadziei" w długiej historii naszej ojczyzny" - powiedział  ks. Remigiusz Malewicz.

Trwają rozmowy i ustalenia co do synchronizacji kościelnych uroczystości z obchodami o charakterze państwowym. Kalendarz inicjatyw archidiecezji z okazji jubileuszu 1000-lecia koronacji koordynowany jest z kalendarzem inicjatyw Miasta Gniezna.

Centralne obchody rocznicowe, połączone być może z posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego, będą miały miejsce w Gnieźnie pod koniec kwietnia 2025 roku. Trwa ustalanie dokładnej daty.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy