Bezpieczeństwo przede wszystkim! Najnowsze technologie w szkoleniu górników [wideo]

Sylwia 25-08-2023, 15:53
Artykuł
canva.com

Zawód górnika jest to zawód obarczony dużo większym ryzykiem niż pozostałe. Według statystyk znajduje się na pierwszym miejscu wskaźnika wypadkowości. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji pod ziemią, Jastrzębska Spółka Węglowa przeznacza ogromne środki finansowe na bezpieczeństwo pracy w kopalniach. W tym roku wyniosą one 1 mld 160 mln zł. Spółka wykorzystuje również technologię wirtualnej rzeczywistości w procesie szkoleń swoich pracowników, aby jeszcze lepiej przygotować ich do pracy pod ziemią.

Jerzy Auksztol, kierownik Urzędu Statystycznego w Gdańsku zaznacza, że biorąc pod uwagę analizę wskaźnika wypadkowości, na pierwszym miejscu znajduje się zawód górnika, gdzie wskaźnik ten wynosi niespełna 18 osób poszkodowanych, na 1000 osób zatrudnionych. Zdecydowanie częściej wypadkom ulegają mężczyźni, odpowiadają oni za 61% wypadków ogółem w górnictwie. Ponad 30% z nich uległo wypadkowi, posiadając staż pracy poniżej jednego roku. Według danych statystyczny poszkodowany w pracy najczęściej, gdyż aż w 46% przypadków ulega urazom powierzchniowym.

Warunki pracy w kopalni są trudne i niebezpieczne, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie procedur. Dopóki wszystko robimy zgodnie z procedurą, nie powinno się wydarzyć nic niebezpiecznego” – powiedziałprof. Andrzej Grabowski, kierownik Laboratorium Technik Rzeczywistości Wirtualnej CIOP PIB, dodał również, że bardzo ważne przy szkoleniu górników jest wykorzystanie technik komputerowych oraz technik wirtualnej rzeczywistości, gdzie w warunkach bezpiecznych i kontrolowanych, każdy z pracowników może przećwiczyć procedury postępowania zarówno w warunkach typowych, ale również w sytuacjach awaryjnych, kiedy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Zauważył także, że do głównych zagrożeń, jakie mogą występować w kopalniach węgla kamiennego, należy zarówno tąpnięcie, zawalenie, jak również w związku z wysokim stężeniem metanu różnego rodzaju pożary. Aplikacja szkoleniowa pozwala przećwiczyć każdy z tych scenariuszy. 

Wojciech Kałuża, wiceprezes zarządu ds. rozwoju JSW S.A. tłumaczy, że bezpieczeństwo pracy górników związane jest z ciągłym monitoringiem wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Jak zaznacza, Jastrzębska Spółka Węglowa przeznacza ogromne środki finansowe na bezpieczeństwo załóg górniczych, jest to również jeden z celów strategicznych spółki, jak również na automatyzację górnictwa, aby zarówno usprawnić wydobywanie, jak i odciążyć przy niektórych czynnościach pracowników. 

Z branżą górniczą z pracujemy już bardzo długo, między innymi dlatego, że warunki pracy w górnictwie należą do najbardziej niebezpiecznych, więc ten nacisk na bezpieczeństwo jest szczególnie silny” - powiedział prof. Andrzej Grabowski. Dodał również, że tworzone są wciąż nowe narzędzia szkoleniowe, tak, aby móc działać prewencyjnie i przygotować ludzi, szczególnie tych początkujących do bezpiecznego wykonywania pracy. 

Tworzymy interaktywne aplikacje, gdzie szkoleniowiec wykonuje prace dokładnie takie same jak w warunkach rzeczywistych i jest w stanie zaobserwować efekty swojej pracy. Jeśli wykona coś nie tak, to zobaczy, jakie są tego efekty negatywne, np. gdyby się coś zapaliło albo wybuchło i mogłoby dojść do wypadku zbiorowego” – mówił. 

Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy