Tajwan żyje w strachu. Chiński pokaz siły: manewry morskie i ostrzał rakietowy [wideo]

Artykuł
Twitter/@nexta_tv

Mieszkańcy Tajwanu nie kryją niepokoju. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół wyspy. – Wystrzelono 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu – podało ministerstwo obrony w Tajpej.

Tajwańskie ministerstwo obrony przekazało, że pociski balistyczne typu Dongfeng wystrzelone zostały o godz. 13.56 (godz. 7.56 w Polsce) do morza w pobliżu północno-wschodniej i południowo-zachodniej części tajwańskiego wybrzeża. „Działamy normalnie i monitorujemy nasze otoczenie w odpowiedzi na irracjonalne działania Chińskiej Republiki Ludowej, mające na celu zmianę status quo i destabilizację bezpieczeństwa regionu. Nie dążymy do eskalacji, ale nie ustępujemy w kwestii naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności” – oświadczył resort.

Chińskie manewry zaplanowano w newralgicznych dla Tajwanu miejscach, blisko portów i lotnisk, m.in. w odległości zaledwie 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od wyspy Tajwan, a także 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.

W czwartek tajwańskie źródła agencji Reutera potwierdziły, że około 10 chińskich okrętów i „liczne samoloty wojskowe” naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej. W środę, w bliskiej odległości od archipelagu Kinmen, dwukrotnie został wykryty niezidentyfikowany dron - wojsko tajwańskie użyło rac, by go odstraszyć.

Chińskie ćwiczenia mają się zakończyć w poniedziałek 8 sierpnia, ok. 4 nad ranem polskiego czasu.

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@nexta_tv

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy