Polska 9 czerwca – co wydarzyło się tego dnia

Portal TV Republika, kk 09-06-2024, 09:15
Artykuł
PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia pracownicy Banku Polskiego przekazali powstańcom depozyty Kasy Głównej Królestwa w wysokości 3,6 miliona złotych; członkowie Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” dokonali zamachu na pociąg, którym miał jechać Adolf Hitler; zarejestrowany został NSZZ Indywidualnych Rzemieślników „Solidarność”; Sejm powołał Centralne Biuro Antykorupcyjne; premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmussen podpisali memorandum w sprawie budowy gazociągu Balticp Pipe. Urodzili się m. in. Władysław IV Waza, Felicjan Składkowski, Wirgiliusz Gryń, Bohdan Smoleń, Miroslav Klose. Zmarli natomiast: Piotr Michałowski, Karol Libelt, Władysław Mickiewicz, Lidia Ciołkoszowa, Anfrzej Święcicki oraz Barbara Borys-Damięcka.

1595 - W Łobzowie urodził się przyszły król Polski Władysław IV Waza.

1772 – I. rozbiór Polski: wojska austriackie zajęły Wieliczkę.

1810 – Po raz pierwszy od upadku Rzeczypospolitej wznowiła działalność Mennica Warszawska, bijąc monety Księstwa Warszawskiego.

1815 - Podpisano akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego.

1832 - Papież Grzegorz XVI ogłosił encyklikę „Cum primum”, potępiającą Powstanie Listopadowe, jako bunt podjęty przeciwko legalnej władzy.

1855 - W Krzyżtoporzycach koło Krakowa zmarł Piotr Michałowski, malarz, przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie.

1863 - Powstanie Styczniowe: pracownicy Banku Polskiego na Placu Bankowym w Warszawie przekazali powstańcom dowodzonym przez Aleksandra Waszkowskiego depozyty Kasy Głównej Królestwa w wysokości 3,6 miliona złotych, 500 tysięcy rubli rosyjskich i wielu listów zastawnych.

1875 - W Brdowie koło Środy Wielkopolskiej zmarł Karol Libelt, filozof, publicysta, działacz niepodległościowy, współtwórca i prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu.

1877 - W Warszawie odbyła się premiera opery Aida Giuseppe Verdiego z polskim librettem.

1885 - W Gąbinie pow. Gostynin urodził się Felicjan Składkowski, działacz PPS, żołnierz Legionów Polskich i POW; minister spraw wewnętrznych (1926-1929, 1930-1931, 1936-1939), poseł na Sejm (1930-1939); premier w latach 1936-1939.

1906 – Późniejszy trzykrotny premier RP i marszałek Sejmu Walery Sławek został ciężko ranny w czasie ataku Organizacji Bojowej PPS na rosyjski pociąg pod Milanówkiem.

1920 - Dymisja rządu Leopolda Skulskiego.

1926 - W Paryżu zmarł Władysław Mickiewicz, działacz emigracyjny, księgarz, bibliotekarz i publicysta.

1928 - W Mydlicach, obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej, urodził się Wirgiliusz Gryń, aktor, wystąpił w filmach „Bołdyn”, „Klucznik”, „Żywot Mateusza”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Operacja Himmler”, „Wściekły”, a także w serialu „Dom”.

1942 - W nocy z 8 na 9 czerwca w okolicy osady Kamienna Karczma na Pomorzu członkowie polskiego ruchu oporu z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” dokonali zamachu na pociąg, którym miał jechać Adolf Hitler. Plan podróży Hitlera został przez niego zmieniony w ostatniej chwili, zamachowcy wysadzili w powietrze inny skład.

1943 - W odwecie za zabicie przez AK gestapowców Kappa i Tierlinga Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania mieszkańców Jędrzejowa: 11 osób zastrzelono w miejscu ich zamieszkania, a 25 wywieziono do Kielc na śledztwo, w efekcie którego znaleźli się w obozie Auschwitz.

1943 - W Moskwie rozpoczął się I. Zjazd Związku Patriotów Polskich, komunistycznej organizacji podporządkowanej sowieckim władzom; przewodniczącym Zarządu Głównego została Wanda Wasilewska, w składzie kierownictwa ZPP znaleźli się również: Zygmunt Berling, Stefan Jędrychowski, Włodzimierz Sokorski i Stanisław Skrzeszewski.

1945 - Wojska Czechosłowackie dążąc do rozstrzygnięcia zatargu granicznego z Polską wkroczyły na teren powiatu raciborskiego.

1945 - Władze ZSRS utworzyły na obszarze polskich ziem zachodnich Północną Grupę Wojsk Radzieckich.

1945 - Rozpoczął działalność Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie.

1946 - We Wrocławiu zainaugurowano zajęcia na Uniwersytecie i Politechnice.

1947 - August Zaleski zaprzysiężony został na urząd prezydenta RP na uchodźstwie; stanowisko to objął po zmarłym 6 czerwca 1947 r. Władysławie Raczkiewiczu.

1947 - W Bielsku-Białej urodził się Bohdan Smoleń, artysta kabaretowy i aktor komediowy; największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie Tey, wspólnie z Zenonem Laskowikiem.

1978 - W Opolu urodził się Miroslav Klose, piłkarz, wielokrotny reprezentant Niemiec; mistrz świata z 2014 r., wicemistrz świata z 2002 r., brązowy medalista w 2006 i 2010 r.; król strzelców XVIII Mistrzostw Świata rozgrywanych w Niemczech (2006) i najskuteczniejszy piłkarz w historii finałów mistrzostw świata – 16 bramek; zawodnik m.in. Bayernu Monachium i Lazio Rzym.

1981 - W Warszawie zarejestrowany został NSZZ Indywidualnych Rzemieślników „Solidarność”.

1984 - Marian Woronin ustanowił w trakcie Memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie rekord Europy w biegu na 100 metrów (10,00 s).

2002 - W Londynie zmarła Lidia Ciołkoszowa, historyczka, działaczka socjalistyczna, od 1979 r. przewodnicząca PPS na Obczyźnie.

2006 - Sejm uchwalił ustawę powołującą Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego.

2006 – W Niemczech rozpoczęły się XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W swym pierwszym meczu grupowym reprezentacja Polski przegrała w Gelsenkirchen z Ekwadorem 0:2.

2011 - W Nowym Dworze Mazowieckim zmarł Andrzej Święcicki, wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, socjolog; w czasie II wojny światowej żołnierz AK, po wojnie więziony przez komunistów w Polsce i ZSRS.

2017 – Premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie budowy gazociągu Balticp Pipe – strategicznego systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę.

2023 – W Warszawie zmarła Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i telewizyjna, wieloletnia dyrektor Teatru Syrena, przewodnicząca Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, senator RP od 2007 r.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy