Polak, u którego Zachód ma dług. Podwójny agent zdekonspirował 1693 agentów bloku wschodniego

Artykuł
Michał Goleniewski
Fot. IPN

Michał Goleniewski w okresie powojennym pracował jako agent PRL-owskich i sowieckich agencji wywiadowczych. od 1959 r. zaczął współpracować z CIA, a w 1961 r., w obawie przed schwytaniem, oddał się w ręce Amerykanów i uciekł do USA.

Zainteresowanie tematem poczynań Goleniewskiego  zaowocowało powstaniem książki „The Spy Who Was Left Out in the Cold. The Secret History of Agent Goleniewski”, autorstwa Tima Tate'a.

- Zacząłem zbierać tyle informacji, ile mogłem, ale było ich bardzo niewiele. Dopiero trzy-cztery lata temu dokumenty zaczęły być dostępne, przede wszystkim amerykańskie i trochę brytyjskich. Mając dostęp do nich, mogłem szukać kolejnych, zwłaszcza zapisków samego Goleniewskiego. - powiedział o powstawaniu książki Tim Tate.

Na podstawie dokumentów CIA, do których Tate uzyskał dostęp wynika, że Goleniewski zdekonspirował 1693 agentów bloku komunistycznego działających na Zachodzie. To największa liczba, jaką zdekonspirował jakikolwiek agent w czasie całej zimnej wojny. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że osoby te nie były zwykłymi pionkami, lecz naprawdę znaczącymi ludźmi. W książce znaleźć można historię ujawnienia takich agentów, jak: George Blake, agent brytyjskiego wywiadu MI6, który przez kilkanaście lat przekazywał sekrety Rosjanom, Heinza Felfe'a, wysokiego rangą agenta zachodnioniemieckiego wywiadu BND czy Stiga Wennerstroem'a, oficera szwedzkich sił powietrznych.

- Wszystkie ujawnione przez Goleniewskiego duże sprawy, jak Blake, Felfe czy Wennerstroem, były naprawdę znaczące – podkreśla Tate.

Z książki Tate'a dowiadujemy się, że w roku 1958 Goleniewski, pojąwszy prawdziwą istotę systemu komunistycznego, którego wspierał, postanowił działać na rzecz demokracji i Zachodu. Ryzykując utratę życia, zadecydował o współpracy z amerykańskim wywiadem.

Kim jest Jim Tate?

Tim Tate jest wielokrotnie nagradzanym brytyjskim pisarzem, dziennikarzem śledczym i twórcą filmów dokumentalnych. Jest autorem kilkunastu książek i twórcą kilkunastu filmów. W swoich dziełach zajmuje się przede wszystkim sprawami społecznymi oraz historyczno-politycznymi.

Obecnie prowadzone są starania o to, by książka "The Spy Who Was Left Out in the Cold. The Secret History of Agent Goleniewski" została wydana w języku polskim.

Źródło: polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy