PKN ORLEN podpisał długoterminowy kontrakt na gaz LNG z Amerykanami [wideo]

Telewizja Republika

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Dotyczy dostawy 1 mln ton gazu skroplonego z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

"Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów", podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie, dodał.

„Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji – że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży”, powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

„Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej”, dodał.

Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.

"To Polska była liderem inicjatywy Trójmorza, to Polska prosiła o współpracę transatlantycką, to Polska zaczęła desynchronizację sieci energetycznej od Rosji, po to by tworzyć pozycję lidera w sektorze atomowym, a także pracuje nad regazyfikacją w tej części Europy", powiedział szef amerykańskiej firmy Sempra Infrastructure Dan Brouillette.


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy