Ogromne wsparcie USA dla Polski. Rosyjski agresor już nam nie podskoczy!

portal tvrepublika.pl 29-09-2022, 17:45
Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne
canva.com

Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów w ramach pomocy wojskowej, by wzmocnić zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji. Informację przekazał dziś ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Polska od początku wojny ze wszystkich sił wspiera Ukrainę militarnie i humanitarnie. Dla całego świata jest przykładem do naśladowania. Cieszę się, że Kongres USA zatwierdził przekazanie 288,6 mln dolarów w ramach Foreign Military Financing" - napisał Brzezinski na Twitterze. 

Kongres zatwierdził tę decyzję, by wzmocnić zdolności Polski do odstraszania i obrony przez niebezpieczeństwami ze strony Rosji - podkreślił dyplomata w innym wpisie.

Ambasada USA poinformowała wcześniej w czwartek o zaakceptowaniu pomocy dla Polski. Foreign Military Financing to mechanizm pomocy dla sojuszników USA - np. w formie bezzwrotnych pożyczek, którą mogą być przeznaczone na zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego i szkolenia prowadzone przez Stany Zjednoczone.

Zaznaczono, że przyznane środki przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska z własnych zapasów wysłała broniącej się Ukrainie, np. czołgów.

Dodano, że środki zostają przekazane w ramach ogłoszonego w Kijowie 8 września przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena programu wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy i 17 innych państw regionu, które są zagrożone możliwą przyszłą rosyjską agresją.

Źródło: PAP, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy