Morawiecki: pierwsze środki z funduszy unijnych już trafiły do Polski [wideo]

portal tvrepublika.pl 08-02-2023, 15:31
Artykuł
twitter.com/@PremierRP

"W nowej unijnej perspektywie finansowej do Polski wpłynęło już 5 mld zł", mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej inauguracji funduszy europejskich na lata 2021-2027 dla Polski, która odbyła się dziś. Jak przypomniał szef polskiego rządu, Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności, czyli funduszu, który pozwala szybciej i w bardziej zrównoważony sposób rozwijać się Polsce. W oknie poniżej nagranie z całego wydarzenia. Polecamy!

"Otwierając dzisiaj tę nową perspektywę finansową, jednocześnie symbolicznie dokonujemy nowego otwarcia w rozwoju Polski (...) Nowe środki dla Polski są już aktywne, już wpływają do Polski - pierwsze zaliczki. Konkretnie wpłynęło już około 5 mld zł", podkreślił szef rządu. 

Premier wyjaśnił, że z tej kwoty 3 mld zł wpłynęło na różne programy centralne i około 2 mld zł na programy regionalne. "Środki unijne cały czas szerokim strumieniem płyną do Polski. Jest to duży sukces negocjacyjny naszego rządu", dodał.

Morawiecki podkreślił, że dodatkowy "zastrzyk finansowy" środków unijnych zostanie wykorzystany pod kątem realizacji różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych. "Chcemy zapewnić wyższy i zrównoważony standard rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy więcej energii odnawialnej, czystej energii, dzięki której nie będziemy musieli palić drogiego, kolumbijskiego węgla - bo nie palimy już rosyjskiego węgla - dzięki, któremu nie będziemy musieli używać drogiego, katarskiego, amerykańskiego czy norweskiego gazu i innych bardzo drogich dzisiaj węglowodorów z ropą naftową na czele", wskazał. 

Szef rządu podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej środki unijne będą przeznaczane na projekty środowiskowego, nowe technologie i na coraz lepiej płatne miejsca pracy.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy