Morawiecki: Dziś symboliczny dzień – 37 lat temu zamordowano ks. Popiełuszkę

Artykuł
Ks. Jerzy występował w obronie internowanych
Fot. domena publiczna

Dziś symboliczny dzień; 19 października w 1984 r. zamordowany został ks. Popiełuszko – mówił w PE premier Mateusz Morawiecki. Solidarność i Solidarność Walcząca walczyły wtedy o wolność i demokrację, a niektórzy, którzy się tutaj wypowiadali, byli po zupełnie innej stronie – dodał.

Premier Morawiecki podczas swego wystąpienia w Parlamencie Europejskim przypomniał, że dzisiaj jest symboliczny i bardzo ważny dla Polski dzień. – 19 października w 1984 roku zamordowany został ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział.

Solidarność i Solidarność Walcząca, której byłem członkiem, walczyła wtedy o wolność i demokrację, a niektórzy, którzy się tutaj wypowiadali, byli po kompletnie innej stronie – ocenił. – Myślę, że to też jest symboliczne, gdzie oni siedzą dzisiaj i gdzie siedzimy my – dodał.

19 października 1984 roku w pobliżu wioski Górsk koło Torunia funkcjonariusze IV Departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili, a następnie zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, organizatora mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Ciało księdza wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy