Mobilizacja w armii, mobilizacja w miastach. Zwykli Rosjanie kontra Putin

portal tvrepublika.pl 21-09-2022, 17:41
Artykuł
canva.com

Ponad 100 osób zatrzymano do tej pory w Rosji podczas organizowanych spontanicznie lokalnych aktywistów, podała organizacja OWD-Info. Służby policyjne przeprowadziły łapanki łącznie w 15 miastach. Akcje przeprowadzono m.in. w Permie, Krasnojarsku, Ufie, Irkucku i Nowosybirsku.

To po tym jak dziś w porannym przemówieniu Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację. Zaciąg ma objąć rezerwistów i ludzi, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe. Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że mobilizacja obejmie 300 tys. ludzi.

Zobacz też: Biden w ONZ: Rosja chce wymazać swojego suwerennego sąsiada z mapy

Na Syberii, w Irkucku, na centralnym placu miasta zgromadziło się ok. 60 osób. Akcję rozpędzono, zatrzymano co najmniej 20 protestujących - podaje niezależna telewizja Dożd.

Pisaliśmy wcześniej: Londyn zaniepokojony eskalacją konfliktu. MSZ groźby traktuje poważnie

W Ułan Ude, głównym mieście Buriacji, na akcję przeciwko mobilizacji wyszło kilkadziesiąt osób, którym policjanci kazali się rozejść.

Protestujący wyszli też na ulice w Chabarowsku. Tam policjanci sprawdzają dokumenty uczestnikom manifestacji. Portal Meduza pisze również o demonstracji w Jakucku i Tomsku.

Warto posłuchać: Co dokładnie powiedział Putin? Całe przemówienie na tvrepublika.pl [wideo]

W Moskwie akcja protestu ma rozpocząć się o godz. 19 miejscowego czasu (godz. 18 w Polsce).

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy