Kardaś w Republice: Putin chce powtórzyć scenariusz z 2014 roku [wideo]

portal tvrepublika.pl 29-09-2022, 16:10
Telewizja Republika

"Logika rosyjska jest taka - działamy w scenariuszu faktów dokonanych. Ogłaszamy, że od tego dnia to jest terytorium Federacji Rosyjskiej, dlatego wojna, którą prowadzimy jest wojną obronną. Skoro Ukraińcy atakują od teraz już nasze tereny, to my ich stamtąd wyrzucamy, bo się bronimy" - powiedział dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich) na antenie Telewizji Republika. Gość naszej stacji odniósł się tymi słowami do działań, jakie Kreml podejmuje w ostatnim czasie, by zagarnąć część terytorium Ukrainy. Jutro, Władimir Putin ma ogłosić w parlamencie aneksję części tamtejszych ziem.

"Federacja Rosyjska jest na wojnie, nie tylko na wojnie, nie tylko z Ukrainą. Jest w poważnym konflikcie politycznym z Zachodem. Od wiosny obserwujemy eskalację i coraz częstsze używanie karty energetycznej" - mówił Kardaś.

Mówiąc o uszkodzeniach gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 w Morzu Bałtyckim, ekspert wskazał, że wszystkie poszlaki kierują w stronę Rosji.

"Co ciekawe, nie przesadzając - do uszkodzeń doszło dzień przez uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe, co dla Polski jest niesamowicie ważne. Teraz jeszcze pseudo-referenda na Ukrainie. To wszystko oznacza, że Putin chce powtórzyć scenariusz z roku 2014 tylko z mocniejszym akcentem. Generuje on dodatkowe kryzysy - przede wszystkim w sektorze energetycznym. Jutro Kreml ma zapowiedzieć aneksje ukraińskich terenów. Mam wrażenie, że Putin chce doprowadzić do tego, że kumulacja wyzwań skłoni Zachód do tego, że zrewiduje swoje podejście do Ukrainy. Że nastąpi pewna pauza, kilkumiesięczny przestój, który działałby na korzyść Rosji" - stwierdził.

"Mam wrażenie, że to czego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach jest tylko elementem pewnego planu. Teraz oni mogą mieć strategię polegającą na tym, że czekają na ruchu Ukrainy oraz Zachodu. Dla Rosji najlepsze teraz byłoby to, gdyby Ukraina wzięła pauzę. Wstrzymała działania zbrojne - obronne" - mówił dalej.

Jak dodał - Putin mógłby wstrzymać działa wojenna na kilka miesięcy po to, aby po tym czasie ponownie podjąć próbę zagarnięcia kolejnej części ukraińskiego terytorium. "Druga opcja - jeśli Ukraina zdecyduje, że przerwy nie będzie, że walka będzie ciągła, my, Zachód powinniśmy robić się wszystko, aby Ukrainę w tym wesprzeć" - przekonywał dr Szymon Kardaś.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy