Gliński: ofiarność żołnierzy gen. Maczka na stałe zapisała się w historii Bredy

Artykuł
Wskazał, że "dziś głównym świadectwem ofiarności Polaków są dwa cmentarze w Bredzie"
Fot. PAP/Leszek Szymański

Ofiarność i poświęcenie żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka na stałe zapisały się w historii Bredy oraz w historii relacji polsko-niderlandzkich - napisał w liście do uczestników uroczystości w Memoriale Generała Maczka w Bredzie wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński. Oby pamięć o nich nigdy nie zagasła - dodał.

W niedzielę w Memoriale Generała Maczka w Bredzie odbywa się inauguracja ściany multimedialnej, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Breda–Polen 1939–1945. List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Odczytał go ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak.

- Ofiarność i poświęcenie polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka na stałe zapisały się w historii Bredy oraz w historii relacji polsko-niderlandzkich. Dla wielu żołnierzy miasto to stało się ich miastem – miejscem, z którym pozostali związani do końca życia - przypomniał w liście wicepremier Gliński.

Wskazał, że "dziś głównym świadectwem ofiarności Polaków są oczywiście dwa cmentarze w Bredzie".

- Ale ogromną rolę w kultywowaniu pamięci o polskich żołnierzach i ich dowódcy odgrywa także Memoriał Maczka w Bredzie - podkreślił.

Wyraził wdzięczność partnerom tego przedsięwzięcia – Fundacji Breda-Polen 1939-1945, która odpowiadała za budowę nowej siedziby muzeum oraz Muzeum Historii Polski, które stworzyło niezwykłą multimedialną ekspozycję, w trzech wersjach językowych.

- To, co państwo widzicie, to największa multimedialną instalacją na terenie Niderlandów. Na ogromnym ekranie odwiedzający Muzeum będą mogli zapoznać się z historią, losami i wojennym szlakiem żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, na czele z generałem Stanisławem Maczkiem. Animacje zostały uzupełnione, często filmami wcześniej niepublikowanymi, zdjęciami z archiwów rodzinnych - zwrócił uwagę minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Podziękował twórcom ekspozycji – Muzeum Historii Polski, na czele z dyrektorem Robertem Kostro oraz wszystkim osobom zaangażowanym w techniczną realizację projektu po stronie niderlandzkiej.

- Dzięki państwa pracy pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy nie zagaśnie i będzie podtrzymywana wśród kolejnych pokoleń Holendrów, Polaków i gości z całego świata, odwiedzających Muzeum. Cieszę się także, że to właśnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, którym mam zaszczyt kierować, finansowo przyczyniło się do powstania ekspozycji - napisał Gliński.

Dodał, że ma nadzieję, iż "polsko-niderlandzka współpraca w przygotowaniu nowej ekspozycji w Memoriale Maczka w Bredzie będzie kontynuowana". "Jesteśmy to winni wszystkim naszym wspólnym bohaterom – żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Oby pamięć o nich nigdy nie zagasła" - podkreślił.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy