Gdzie tolerancja? Gdzie akceptacja? W Niemczech rośnie antysemityzm...

Artykuł
canva.com

O tym, że za naszą zachodnią granicą pojawia się coraz więcej przypadków przestępstw na tle antysemickim, słyszymy co chwilę. Tylko saksońska policja zarejestrowała w ubiegłym roku 172 takich aktów. Tak wynika z relacji ministerstwa spraw wewnętrznych na zapytanie posłanki Partii Lewicy Kerstin Koeditz. A co z tą europejską akceptacją i szacunkiem do innych...?

W 2021 roku takich przestępstw było 189. "Obecna liczba przypadków jest wciąż na wysokim poziomie, więc jest za wcześnie, aby odwołać alarm", stwierdziła Koeditz, która wątpi też w kompletność danych.

"Jeśli przyjąć za podstawę widoczne przypadki, to ostatnio stały się one częstsze w Lipsku (38) i Dreźnie (26), a także w powiecie miśnieńskim (19). Z kolei w powiecie Vogtland i w powiecie Erzgebirg (po sześć) zdarzały się one stosunkowo rzadko", zauważyła Koeditz. 

Statystyki obejmują przede wszystkim nawoływanie do nienawiści (111 wykroczeń) oraz używanie symboli niekonstytucyjnych organizacji (31), takich jak negowanie Holocaustu i zakazane hasła nazistowskie. Do tego dochodzi kilkanaście przypadków uszkodzenia mienia. 

Według Koeditz około 80 proc. wszystkich wykroczeń przypisuje się niemieckim sympatykom prawicy. "To, co pozostaje jasne, to: antysemityzm jest zawsze niedopuszczalny w każdej formie - niezależnie od tego, z jakiego kierunku pochodzi. Ważne jest też konsekwentne ściganie", podkreśliła polityk. Jednak "w ubiegłym roku w saksońskich sądach zapadło zaledwie 16 wyroków skazujących. W poprzednim roku było 26 wyroków. W tej dziedzinie nie wolno odpuszczać. Nienawiść do Żydów musi być karana".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy