Dziś 43. rocznica wybrania Karola Wojtyły na papieża

Artykuł
Pierwsze wystąpienie Karola Wojtyły jako papieża
Fot. Twitter/Marta

Dzisiaj przypada 43. rocznica wyboru księdza kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Gdy po dwóch miesiącach sprawowania urzędu papieża zmarł Jan Paweł I, nikomu nie przychodziło do głowy, że biskupem Rzymu może zostać Polak. A jeśli już, to największe na to szanse dawano kard. Stefan Wyszyńskiemu. Podczas ósmego głosowania na konklawe 16 października 1978 r. kardynałowie wybrali 58-letniego wówczas kard. Karola Wojtyłę, na którego zagłosowało 99 kardynałów. Był on pierwszym papieżem nie pochodzącym z Włoch od ponad 450 lat.

W swoim pierwszym wystąpieniu Jan Paweł II powiedział, że „powołano go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Lękałem się przyjęcia tego wyboru, jednak czynię to w duchu posłuszeństwa naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi oraz w całkowitym zawierzeniu Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie.

 


Papież pielgrzym

29 października papież odbył pierwszą pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli. W czasie 27 lat posługi odbył 104 pielgrzymki, podczas których odwiedził 129 krajów na wszystkich kontynentach. W czasie swoich podróży wygłosił ponad 2400 przemówień. Św. Jan Paweł II najchętniej odwiedzał Polskę, do której odbył 9 pielgrzymek. 

 

Źródło: tvp.info, wikipedia.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy