Działania PO-PSL będą prześwietlone. Konszachty z Rosją wyjdą na jaw?

Artykuł
Presidential Press and Information Office CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Wychodzi na to, że słowo stało się faktem. Donald Tusk i jego ekipa z rządów 2007-2015 zostanie prześwietlona. I to szczegółowo. Badane będą zażyłości z Kremlem. O szczegółach opowiedzieli dziś podczas wspólnej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

"Spotkaliśmy się dzisiaj, by przedstawić państwu, a poprzez państwa także opinii publicznej, projekt ustawy, zamysł, dotyczący powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd Polski w latach 2007-2015", powiedział Kaczyński.

Jak podkreślił, "ta sprawa stała się przedmiotem kontrowersji i dobrze by było, żeby wszystkie sprawy z tym związane, wszystkie problemy, które tutaj były stawiane, zostały wyjaśnione". 

"Od razu chciałbym powiedzieć, że tutaj nie chodzi o komisję śledczą", zastrzegł Kaczyński. "W tym wypadku chodzi o coś, co przypomina, czy będzie przypominać, jeżeli sprawa zostanie sfinalizowana, tę komisję, która zajmowała się reprywatyzacją w Warszawie i po dziś dzień się zajmuje",dodał. Podkreślił, że taki organ składałby się nie tylko z parlamentarzystów i miałby większe możliwości.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki ocenił natomiast, że "komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości".

Premier ocenił, że po ataku Rosji na Ukrainę otworzyły się oczy wielu politykom zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce. "Widzimy też doskonale, że niektórzy cały czas próbują ukryć swoje działania z przeszłości, przemalować swój wizerunek, zmienić nastawienie, zmienić świadomość Polaków, a Polacy zasługują na prawdę", powiedział Mateusz Morawiecki.

"Polacy chcą poznać prawdę, i dlatego ta komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również, żeby pozbyć się tych zwałów, tych osadów rosyjskich raz na zawszę w przyszłości", dodał szef rządu.

Cała konferencja w oknie poniżej. Polecamy! 

Źródło: PAP, twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy