15 osób rannych w świątecznej strzelaninie; powody ustala policja

Portal TV Republika, kk 22-06-2024, 15:00
Artykuł
Calif. police department, UNSPLASH.COM

W Oakland, w Kalifornii, podczas uroczystości z okazji Juneteenth, Dnia Wyzwolenia, święta upamiętniającego w Ameryce ogłoszenie zniesienia niewolnictwa doszło do strzelaniny, w której obrażenia odniosło 15 osób.

Do strzelaniny doszło podczas festynu nad jeziorem Merritt, który miał spokojny przebieg, brało w nim udział około 5 tys. osób. „Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn w jednej z bocznych uliczek doszło do bójki a w jej rezultacie do wymiany strzałów” - poinformowała policja. Rannych zostało co najmniej 15 osób, jedna z nich jest w stanie krytycznym. Wiek ofiar waha się od 20 do 30 lat. Śledczy znaleźli na miejscu ponad 50 łusek po nabojach. Szef policji w Oakland Floyd Mitchell powiedział, że „W związku ze strzelaniną nie zatrzymano żadnych podejrzanych, trwa dochodzenie”.

Paul Chambers, kierownik ds. komunikacji strategicznej w departamencie policji, przekazał mediom, że gdy funkcjonariusze próbowali zapewnić tłumowi bezpieczne rozejście się , kilka osób ich zaatakowało, jedna z nich została zatrzymana. W 2021 r. w strzelaninie podczas obchodów Dnia Wyzwolenia nad jeziorem Merritt kilka osób zostało rannych, a jedna zginęła.

W sobotę w mieście Round Rock niedaleko Austin w Teksasie podczas obchodów święta Juneteenth w strzelaninie zginęły dwie osoby, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych – podały w niedzielę lokalne władze.

Juneteenth, znany również jako Dzień Wolności (Freedom Day) lub Emancypacja (Emancipation Day), jest świętem upamiętniającym ogłoszenie wyzwolenia niewolników w Teksasie. 19 czerwca 1865 roku generał Unii Gordon Granger ogłosił w Galveston, w Teksasie, że wszyscy niewolnicy są wolni na mocy proklamacji prezydenckiej. Zniesienie niewolnictwa w stanach konfederacyjnych oficjalnie obwieszczono nawet wcześniej, w roku 1862, Proklamacją Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy